Altın Fiyatları Ne Olur? Yükselir Mi Düşer Mi?

Altın fiyatları ne olur, yükselir mi düşer mi gibi sorulara sıkça rastlarız. Altın, yatırımcılar ve halk arasında önemli bir yatırım aracıdır. Özellikle Türkiye’de altına yönelik yatırımlar daha çok benimsenir. Bu durumda bu sorular altın yatırımı için bize önemli bilgiler verir. Ayrıca güvenli liman olarak görülen altına yatırım yapmak için gram altın yorumları takip edilmelidir.

Aşağıda altın fiyatları ne gibi faktörlerden etkileniyor ve altın yatırımı yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli hususlara değineceğim. Böylece altına yatırım yaparken daha bilinçli adımlar atabileceksiniz.

Altın Fiyatları Ne Olur?

altın fiyatları yükselecek mi, 2018 altın fiyatları, seçimden sonra altın ne olur
Altın Fiyatları Yükselir Mi Düşer Mi?

Altın fiyatları ne olur? Altın, dünya çapında da en önemli yatırım araçlarındandır. Altın yükselir mi düşer mi diye bakarken altını etkileyen etkenlere bakmak onları iyi analiz etmek gerekir. Hangi durumlara dikkat edilmesi gerektiğini bilmemiz altın yorumu yaparken doğru yönde değerlendirme yapmamız için önemlidir.

Arz – talep , diğer yatırım araçlarının olduğu gibi altının da değerini belirleyen en önemli unsurdur. Arz talep meselesindeki genel mantık şudur: Talep artarsa fiyat artar, talep düşerse fiyat düşer. Arz artarsa fiyat düşer, arz düşerse fiyat artar.

Bu durumda talebin arttığı durumlarda altın fiyatlarında artışın görülmesi muhtemeldir. Peki hangi durumlarda altına olan talep artar.

Altının talep görmesinin ve altına yatırımın artmasının başlıca nedenleri vardır. Bunlardan birincisi, merkez bankasının çok para basmasıyla beraber kağıt paranın değerinin azalması. Kağıt para çok basılınca arz arttığı için kağıt paranın değeri düşecek ve insanlar altına yönelecek.

Bir diğeri finans sistemine güvenin azalması. Finansal sistem sağlıklı çalışmıyorsa sisteme olan güven azalacak ve kimse kağıt para kullanmak istemeyecek. Bu durumda da altın arayışı başlayacak.

Savaş ve benzeri dünya çapında etkili olabilecek sorunların yaşanması. Savaş ve benzeri sorunlarda insanlar paraya güvenemediği için yani hızlı değer düşüşleri olabileceği için altın almak daha mantıklı gelecek ve altına yönelim başlayacak.

Altın, güvenilir bir liman olarak görülür. Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde döviz yerine altına yatırımın tercih edildiğini görebiliriz. Bunun önemli bir nedeni, finans sistemlerine güvenlerinin azalmasıdır. Mevcut finans sistemine güven azaldığı takdirde insanlar finans kuruluşlarına yatırım yapmak yerine altını tercih edip, ona yatırım yaparlar.

Bir diğer önemli neden ise küresel krizler. Mesela 2007 yılında, ABD bankacılık krizi olan Mortgage kriziyle, kriz büyümüş ve 2009 yılında küresel bir etkiye neden olmuştur. Bu krizin etkisiyle kağıt paralar yerine insanlar altına yönelmişlerdir.

Merkez bankalarının bol miktarda para basması paranın değerinin düşmesine neden olacaktır. Çünkü para çoğaldığı için para değersizleşecektir. Para miktarının artmasıyla zenginleşmiş olmuyoruz. Ürünlerin fiyatları da aynı şekilde artış gösteriyor. Böylece enflasyonla beraber para da değer kaybetmiş olacak. Dolayısıyla yatırımcılar altına yönelmeye devam edeceklerdir ve talep artacaktır.

Dünya çapında etkili olan olayların olması, savaş gibi durumların karşımıza çıkması, altına olan talebi artıracaktır. İnsanlar güvenli olarak gördüğü altına yöneleceklerdir.

2021’de Altın Fiyatları Ne Olur?

Ons altın, son yıllarda hızlı bir yükseliş yaptı. Son olarak 2020’de yaşanan corona pandemisi nedeniyle fiyatlarda yükseliş meydana geldi. Kasım 2020’de 535 TL seviyelerini görmüştür. Hatta bu dönemde tarihi zirvelerinden birini yaptığını söyleyebiliriz.

2020 kasım ayından sonra da kademeli olarak düşüşe geçmiştir. 2021 yılının başında ise 400 TL seviyelerinde seyretmektedir. Şubat ayı itibariyle de 400 TL’nin altını test etmiştir.

Hem dolar kurunda hem de gram altın fiyatında düşüşlerin olduğunu görmekteyiz. Bunda ons altının değer kaybetmesi ve dolar kurunun da düşüşe geçmesinin etkisi vardır.

İlerleyen günlerde koronavirüs pandemisinin getirdiği kriz ortamının seyrine bağlı olarak fiyat değişimleri meydana gelecektir. Böylece fiyatların nasıl şekilleneceğini göreceğiz.

Ons Altın ve Gram Altın Fiyatları Neden Farklı?

Ons altın, altın ölçütü olarak dünya genelinde kullanılan birimdir. Bir ons 31,10 grama denk gelir. Gram üzerinden hareket ederken buna dikkat etmek gerekir. Türkiye’de ise ons yerine gram altın üzerinden yatırımlar yapılır. Gram altın nedir? Gram altın, ons altının 1 gramlık fiyatını baz alarak çıkarılan fiyattır.

Gram Altın Fiyatları Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gram altın fiyatları, altının ons değerinin 1 gramının USDTRY paritesi değerine göre hesaplanır. Bu durumda ons altını 31,10’a bölüp, USDTRY değeriyle çarparak gram altın değerini hesaplayabiliriz. Gram altın hesaplama örneği yapalım.

Ons altının şu an 1510 dolar ve USDTRY’nin 5,72 TL olduğunu hesap edersek, bu durumda gram altın fiyatı şu şekilde hesaplanacak;

1510 / 31,10 = 48,5 dolar. (Gram altının dolar olarak karşılığı)

48,5 X 5,72 = 277,42 TL (Gram altın fiyatı)

Hesaplama yaparken de gördüğümüz üzere gram altın fiyatlarındaki değişim, ons altındaki gelişmelerden, dolardaki gelişmelerden ve TL’deki gelişmelerden etkilenir.

Çin para birimi olarak dolara karşılık ons altını kullanır. Ayrıca Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisidir. Çin’in altını kullanması, altındaki gelişmelerin Çin’den çok etkilendiğini bize gösterir. Bu yüzden dolar ile altın arasında ters bir orantı vardır. Yani genel olarak dolar yükselirken altın düşer, altın yükselirken dolar düşer diyebiliriz.

Fakat gram altın hem ons altın fiyatına göre hem de dolar fiyatına göre hesaplandığı için fiyat hareketliliği biraz farklı olur.

Gram Altın Yükselir Mi Düşer Mi?

Gram altın fiyatlarında Rahip Brunson krizinden sonraki en büyük hareketlilikler yaşanıyor. Rahip olaylarıyla beraber 272 TL ile rekor kıran gram altın, olayların sakinleşmesi ve TL’nin değer kazanmasıyla düşüşe geçmişti.

2019’un ilk aylarında sakin bir seyir süren gram altın, Haziran 2019’dan bu yana hareketlenmeye başladı. Bunda ABD- Çin ticaret savaşlarının çok büyük etkisi var. Ayrıca Fed’in faiz düşürme kararı ile de dolarda değer kaybı ve altın fiyatlarında değer artışı görüldü.

Geçtiğimiz haftalarda gram altın fiyatı 300 TL’leri de gördü. Son birkaç haftadır sakin olmasına rağmen önümüzdeki günlerde fiyatlarda ne gibi hareketliliklerin olacağını, ABD ve Çin’den gelecek mesajlar sonrası daha iyi değerlendirebileceğiz.

Güncel Altın Fiyatları

Aşağıdaki grafiklerden altın fiyatları neler onları görebilirsiniz. İlk grafiğimiz Ons altın dolar grafiği yani ons altın ne kadar bu grafikten görebileceksiniz. Buradan ons altın fiyatlarını hareketli şekilde görebilirsiniz. Ayrıca grafikten zaman içerisindeki değişimi de görebileceksiniz.

Aşağıdaki tablodan da gram altın fiyatı ne kadar, çeyrek altın ne kadar, yarım ve tam altın ne kadar görebilirsiniz.

Altın Ne Zaman Alınır?

Altın alım satımı yapacakların en çok sorduğu sorulardan biri de altın ne zaman alınır sorusu. Bu soruya net şekilde cevap vermek zor. Çünkü altın fiyatlarına etki eden olayların belirli bir zamanlaması yok.

Fakat son durumlar göze alınarak bir analiz yapıldığında, ons altının yavaş yavaşta yükseleceği öngörülmekte. Eğer Fed faiz artırmazsa ve Çin’e yönelik yaptırımlar kaldırılmazsa yükseliş devam edecek gibi. Ayrıca TL’de de ani değer kazanışı beklenmiyor. Bunun da altının yükseleceğine dair bir sinyal olduğunu belirtmek gerekir.

Kriz durumlarına yönelik sinyaller sezildiğinde altın almak mantıklıdır. Çünkü bu dönemlerde kağıt paraya olan güven azalır ve ülkeler biler yatırımlarını altına çevirirler. Böyle dönemlerde kar edilmese bile en azından zarar etmekten kurtulunabilir.

Önümüzdeki günlerde gelecek açıklamalar ve politika hareketleri, altın fiyatlarının seyrini belli edecek.

Şu An Altın Bozdurmak Mantıklı Mı?

Elinizde altın bulunuyorsa, onu ne zaman satacağınıza da karar vermeniz önemli. Bunun için çeşitli analizleri ve yorumları takip etmelisiniz. Özellikle trend var mı diye bakmalısınız.

Eğer bir trend varsa ve fiyat yukarı yönlü trendin içerisinde hareket ediyorsa, altını satmak mantıksız olur.

Dolayısıyla trendleri takip etmelisiniz. Ayrıca temel ve teknik analize dayanmadan yorum çıkarır ve satmaya karar verirseniz, hata yapabilirsiniz. Altının çok yükseldiğini artık düşeceğini düşünürseniz, yanlış olur. Bunun için analizlerden yola çıkmalısınız.

Özellikle haber sitelerinin tıklama almak amacıyla yaptıkları haberler doğrultusunda hareket etmemelisiniz. Elbette kendinize hedef belirlemeli ve ihtiyacınız varsa satış yapabilirsiniz. Ancak yatırım olarak düşünüyorsanız, analizlere mutlaka göz atmalısınız.

Yaz aylarında altın fiyatlarının yükseleceğine yönelik bir beklenti olmaktadır. Bunun sebebi, düğün mevsiminin açılması ve altına talebin artmasıdır. Ancak Türkiye’de meydana gelen talep artışı, altın fiyatlarını önemli ölçüde etkilemez.

Bu nedenle yaz aylarında altının yükselmesini beklemek yerine ekonomik takvime ve analizlere bakmalısınız.

Altın Neden Güvenilir Yatırım Aracı

Uzun yıllardır altın, en güvenilir yatırım araçları arasında yerini almıştır. Altının değeri kimi yerlerde düşmüşse de her zaman kendini toparlamış ve güven vermiştir.

Gram altının nasıl şekilleneceği konusunda zaman zaman kafa karışıklığı olmaktadır. Bunu açıklamak gerekirse, öncelikle dolar endeksi arttıkça genelde ons altın düşer. Eğer durum böyle olursa ve TL’de değer değişimi olmazsa, ons altının yükselmesi veya azalması durumunda gram altın fiyatları ne olur diye baktığımızda yine sabit kalacaktır.

Durum böyle olunca dünya piyasalarındaki gelişmeler ons altın fiyatlarında değişikliklere neden olsa da gram altında biz bu hareketlilikten etkilenmeyeceğiz. Ons altın ciddi bir düşüş yaşasa bile, doların değeri artacağı için gram altın fiyatları yükselebilir veya sabit kalabilir.

Altın Düşerken de Yükselirken de Kazanç Sağlayın

Genel olarak yatırımlarda kullanılan, önemli yatırım araçlarından altının hem yurt içinde hem de yurtdışında işlem hacmi oldukça yüksektir. Yüksek ticaret hacmiyle beraber, çok işlem yapılması altın fiyatlarında anlık etkiler yaratabilir. Burada altının fiyatı düşüp, artabilir.

Pek çok piyasada altın kullanılır. Altının yatırım aracı olarak, çok kullanıldığı piyasalardan biri de forex piyasasıdır. Forexte altın alım satım işlemleri çok daha hızlı gerçekleşir. Alınan komisyonların da diğer piyasalara göre az olması tercih sebebidir. Ayrıca alım satım işlemlerinizi 24 saat yapabileceğiniz için de yatırımcılar tarafından sıcak bakılır.

Forex sisteminde yatırım yaparken fiyatların değişimlerinden kar sağlamak amaçlanır. Forexte güzel olan bir özellik hem altının fiyatı artarken para kazanabilirsiniz hem de altının fiyatı azalırken para kazanabilirsiniz.

Yani forexte çift yönlü işlem yapma imkanı vardır. Altın fiyatı düşerken satış yönünde işlem açabilir, altın fiyatı artarken alış yönünde işlem açabilirsiniz. Bu sayede iki türlü de kar elde edersiniz.

Fiyat yükselirken kazanmayı anladık da fiyat düşerken nasıl kazanacağız diye eminim düşünüyorsunuz. Bunu örnekle açıklayalım: Diyelim ki bir kuyumcudan borç olarak 100 gram altın aldınız ve bu altını başka bir kuyumcuda bozdurdunuz. Bu parayı elinizde tutuyorsunuz.

Bir süre sonra altın fiyatı düşünce gidip o parayla tekrar altın alıyorsunuz ve altınları ilk aldığınız kuyumcuya borcunuzu ödüyorsunuz. Ödedikten sonra kalan parayı kar olarak kendinize alıyorsunuz. Bu örnekte düşüşten nasıl kar edebileceğinizi gösterdik fakat bu şekilde işlem yapmanız fiziki piyasada zor. Forexte ise bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Forexte bir birim düşüşteyken satış yönünde işlem yapıp kar elde edebilirsiniz. Az önce verdiğimiz örnekte olan olay forexte gerçekleşir ve kara geçmiş olursunuz. Ayrıca forexte bir de kaldıraç imkanı vardır. Yani yatırım yaptığınız şirketin size verdiği kaldıraç oranına göre işlemlerinizdeki karlarınız yükselebilir. Bunu da örneklendireceksek olursak; gram altın fiyatı 100 TL iken ve 100 kaldıraçla işlem sunulmuş iken, 1 gram altın aldırığımızı düşünelim yani 100 TL’lik altın aldık. Gram altın 100 liradan 95 liraya düşerse, 5 liralık düşüşle 100 kaldıracı çarpıp 500 lira kar elde ederiz. 5 TL’lik düşüşle 500 TL kar elde etmek size şaşırtıcı gelebilir ama forex piyasasında sistem bu şekilde kurulmuş durumda.

Sıkça Sorulan Sorular

Altın fiyatları ne olur konusu ile ilgili yatırımcıların en çok merak ettiği soruları sıkça sorulan sorular başlığında ele aldım. Kısa kısa cevaplarla bu merak edilen konuların neler olduğuna bir bakalım.

Altın Fiyatları Yükselir Mi Düşer Mi?

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarındaki durum, son yıllarda altın fiyatlarını etkileyecek en büyük faktör.

Ons Altın Kaç Gram?

Ons altın 31,10 grama tekabül etmekte.

Gram Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Ons altın fiyatı, 31,10’a bölünür ve ardından çıkan sonuçla USDTRY fiyatı çarpılır. Çıkan sonuç gram altın fiyatını verir.

Sektörün içinden gelmiş bir yatırımcı olarak 2012 yılından beri forex piyasası ile ilgiliyim. Bu blogda sizlere forex ve finansal piyasalar hakkında bilgilendirme sağlamayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz