DeFi Nedir? Merkeziyetsiz Finans Nedir? DeFi Token Listesi

DeFi nedir ve DeFi coin nedir açıklamak üzere bu yazıyı sizler için hazırlıyorum. Yazımı okuduğunuzda bu sistemin ne olduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını anlayacaksınız.

Burada Merkeziyetsiz Finans nedir sorusunun cevabını da alabileceksiniz. Kripto paraların hayatımızda önemli bir yer edinmesiyle beraber bu gibi terimleri daha çok kullanıldığını görebiliriz. Lafı uzatmadan DeFi nedir anlatmak istiyorum.

DeFi Nedir?

defi ne demekDeFi, bir kısaltma olarak karşımıza çıkmaktadır. “Decentralized Finance” olarak ifade edilen ve Türkçe’ye Merkeziyetsiz Finans olarak çevrilen kavramın kısaltmasıdır. DeFi ne demek sorusuna Merkeziyetsiz Finans’tır şeklinde cevap verdim ancak burada Merkezisyetsiz Finans nedir sorusunun cevabı da merak edilmektedir.

İsminden de anlaşılacağı üzere, herhangi bir merkezi yani yöneten bir otoritenin olmadığı finans sistemine Merkeziyetsiz Finans denmektedir. Kullanmaya alışkın olduğumuz geleneksel finans sistemindekinden çok daha farklı bir sistem olduğunu söyleyebilirim.

Kurulan bu sistemin amacı, herkesin finans sistemine daha kolay erişerek işlemlerini daha masrafsız ve hızlı şekilde yapılabilmesidir. Kripto paraların ana amacı da mevcut sistemin eksiklerini kapatmak ve herkesin eşit haklarının olduğu bir sistem yaratmaktır.

DeFi sistemi sayesinde bu konuda önemli adımlar atılmış oldu. Sistem geliştirilirken, gelecekte kullanılması muhtemel olan kredi alma ve kredi verme gibi özellikler de göz önüne alındı. Nitekim, günümüzde popüler olan kripto para borsalarında, kredi alınması ve verilmesi mümkün olabilmektedir. Bu özelliğe vurgu yapıyorum çünkü kredi konusu, geleneksel sistemde birçok sorunu beraberinde getirmekte. Ancak DeFi sisteminde kredi alıp vermek çok daha kolay ve hızlı.

Tabi ki şartları var. Yatırımcılar, ellerinde bulunan kripto para varlıklarını teminat göstererek belirli oranlarda kredi alabiliyorlar. Ayrıca vadeli hesap gibi bir kriptoya belirli sürelerde yatırdıkları varlıklarından faiz geliri elde edebiliyorlar.

Bu tarz borsalarda, yatırımcıların aklına haklı olarak ilk gelen konu, güvenilirlik oluyor. Sistem güvenilirlik sağlamak amacıyla güvenlik politikalarını sağlam temellere oturtmaya çalışmakta. Bugüne kadar önemli aşama kaydedildiğini söyleyebilirim. Ancak geliştirilmesi gereken ve standarda bağlanması gereken birçok konunun daha olduğunu da güvenlik uzmanları dile getirmektedir.

Son dönemlerde yaşanan kötü amaçlı kripto para olayları, yatırımcıların aklında şüphe uyandırabilir ancak bütün sistemlerin aynı şekilde olduğunu düşünmek de yanlış olur.

DeFi nedir baktıktan sonra sistemin avantajlarına ve dezavantajlarına bakabiliriz.

DeFi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DeFi sistemi, merkeziyetsiz yani belirli kurumlar tarafından denetlenen bir sistem değildir. Sistem, kendi içinde oluşturulan kodlama sistemiyle denetlenir. Geleneksel finans sisteminde kurumlar yer aldığı için süreç çok daha yavaş ilerler ancak bu sistemde meydana gelebilecek sorunlar, önceden belirlenerek sorunu en aza ve en kısa vakte indirecek şekilde çözülmektedir.

Geleneksel sistemde kurumlar veya kuruluşlar denetleme görevini yapmaktadır. Bu kurumların finans sistemine önemli ölçüde finansal yük oluşturmaktadır. Ancak merkeziyetsiz sistemde, kurgulanan sistem otomatik işlediği için maliyeti önemli ölçüde düşmektedir.

Yapılan işlemler ve işlemlerin kimin tarafından yapıldığı blockchain sistemi sayesinde takip edilemez. İşlemler oluşturulan kodlarla hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleşir.

DeFi sisteminin erişilebilirliği daha kolaydır. Belirli çalışmalarla sisteme internet üzerinden hızlıca erişilebilir ve işlemler yapılabilir. Ancak geleneksel finans sisteminde, her bölgede sistemin kurulması gerektiği için sistemin hedefleri göre kar bırakmayacak yerlerde sistem kurulmamaktadır. Bu da yatırımcıların ihtiyaçlarının karşılanmaması anlamına gelir.

Oysa ki DeFi sistemleri sayesinde yatırımcılar, daha hızlı, kolay ve düşük maliyetlerle sisteme entegre olabilmektedir.

Gelin şimdi de dezavantajlarına bakalım.

DeFi Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Bu sistemlerin mevcut sisteme alternatif olma amacıyla ortaya çıktığını söylemiştim. Mevcut sistemin çok büyük olduğunu ve daha çok kullanıldığını göz önüne aldığımızda, DeFi sisteminin daha az kullanıldığını görebiliriz. Günümüzde, dünya çapında sisteme ilgi artsa da hala çok daha az kişi tarafından kullanıldığını görebiliriz.

DeFi sisteminin geçmişi çok eskiye dayanmıyor. Bu nedenle hala sistemin geliştirilmesi ve adapte edilmesi işlemleri sürmektedir. Sistem tam anlamıyla işlevsel bir noktaya gelmediği için daha az tercih edilmektedir.

Bu sistemler, sanallık üzerine kurgulansa da verilerin tutulması ve korunması için fiziksel sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanımın artmasıyla beraber fiziki sistemlere ihtiyaç da artacağı için bu konuda maliyetler artmaktadır. Henüz tüm dünyanın kullanabileceği sistemler inşa edilememiştir.

Sistem, birçok konuda mevcut sistemden daha hızlı olsa da para transfer işlemlerinde, yavaşlık görebiliriz. Çünkü işlemler arttıkça güvenliğin de artması gerekmekte ve çeşitli güvenlik aşamalarından işlemlerin geçmesiyle süreç uzamaktadır.

Bunun sistemin devamlı güncellenmesi ve sisteme ayak uydurarak bu sorunun önünün açılması gerekmektedir. Ayrıca sistemle entegre olan uygulamalar da bu sorun nedeniyle yavaşlamaktadır.

DeFi ile Mevcut Bankacılık Arasındaki Fark Nedir?

Mevcut bankacılık sisteminde, para transferleri mevcut para birimleri üzerinden yapılmaktadır. En yaygın olarak kullanılanları ise ABD Doları ve Euro’dur. Transferler geliştirilen API ağları ile yapılmaktadır. Bu ağlar da mevcut para birimleri üzerine kurgulanmıştır.

DeFi’de para transferleri blockchainlerle gerçekleşmektedir. Her geçen gün çıkan yeni kripto paralar da bu sisteme dahil edilebilmektedir. Yani transfer için ürün çeşitliliği çok daha yüksektir. Gelecek dönemlerde de çeşitlenmeye devam edecektir.

DeFi nedir artık biliyoruz ancak hangi alanlarda kullanıldığını da öğrenerek daha ayrıntılı bilgi edinebiliriz.

DeFi Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanışlı ve gelecek vadeden DeFi’nin farklı alanlarda kullanıldığını görüyoruz. Borç alma ve verme, bankacılık hizmetleri, pazaryerleri ya da borsalar olarak bu kullanım yerleri karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu kullanım alanlarını ayrıntılı şekilde sizlere anlatmak istiyorum.

Borç Alma ve Borç Verme

Sistem kendini daha kullanılabilir hale getirmek için kredi verme konusunda önemli adım atmaktadır. Sistemin içerisinde sunulan kredi kullanma seçeneği ile beraber kullanıcılar, varlıklarını teminat göstererek kredi kullanabilirler. Faiz oranları da düşük olmaktadır.

Aynı şekilde yatırımcılar da sisteme borç verebilirler. Vadeli hesap gibi düşünebilirsiniz. Paranız bir süre hesapta kalır ve hesapta kalması üzerine faiz verilir.

Bu alanın en önemli yanı, kredi verilirken sürecin çok hızlı işlemesidir. Teminat gösterildikten sonra mevcut sistemdeki gibi finansal geçmişin incelenmesine gerek olmadan işlemler gerçekleşir. Bu da yatırımcıların işini oldukça kolaylaştıran bir sistemdir.

Bankacılık Hizmetleri

Geleceği düşünerek mevcut bankacılık sistemine alternatif olmayı hedefleyen sistemde, bankacılık faaliyetleri de düşünülmüştür.

Bildiğimiz üzere kripto paralar çok hızlı değer değişimi yaşayabilmektedir. Bu da transferlere olumsuz yansımaktadır. Bunun için sistemde, sabit coin olarak bilinen kripto paralar üretilmiştir.

Sabit coinler, mevcut düzende yer alan ve fiyat hareketliliği çok olmayan dolar ve Euro gibi önemli para birimlerinden oluşturulmaktadır. Bu para birimlerinin değerleri ile sabit coinlerin değerleri eşitlenir. Yani o para birimi reelde ne kadar değer kazanırsa ya da değer kaybederse, sabit coinler de o kadar değer kazanır ve kaybeder.

Bu sayede para transferlerinde, sabit coinler sayesinde işlemler çok daha kolay ve kullanılabilir hale gelmektedir.

Pazaryerleri (Borsalar)

merkeziyetsiz finans nedirKripto para borsalarının bazıları, merkeziyetsiz olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok bilinenleri Pancakewap ve Uniswap adlı borsalardır. Bu borsalarda, işlem yapabilmek için kripto para cüzdanlarının bağlanması gerekmektedir. Cüzdanlar bağlandıktan sonra, cüzdanlar arasında transfer yapılabilmektedir.

Pancakeswap ve Uniswap gibi borsalarda, slippage tolerance gibi sistemler de bulunmaktadır. Böylece işlemler, daha da kolaylaşmaktadır.

Ayrıca aracı olmadığı için işlem komisyonları da önemli ölçüde düştüğünden yatırımcılara önemli avantaj sağlamaktadır.

Kripto para piyasasına ilgiliyseniz, her geçen gün farklı kripto paraların üretildiğini görebilirsiniz. Birçok yeni kripto para, popüler borsalarda listelenmeden önce merkeziyetsiz kripto para borsalarında listelenir. Buralardan alınıp, büyük borsalarda listelendikten sonra oraya transfer edilebilir.

Böylece daha çok kişi tarafından bilinip değer kazanmadan önce alma fırsatı yakalanabilir. Tabi ki her kripto para, büyük borsalarda listelenince çok büyük karlar bırakacak diye bir durum yok. Bunu da dikkate almanız gerektiğini düşünüyorum.

DeFi Token Listesi

defi token listesi, defi coin listesiYatırımcılar, işlem yaparlarken fırsatları değerlendirmek için DeFi coin listesi bularak yatırım yapacakları ürünleri seçmek isterler. Piyasada son dönemlerde ilgi gören DeFi tokenleri hakkında size ayrıntılı bir liste vermek istiyorum.

Aşağıdaki tokenlerin birçoğu büyük kripto para borsalarında listelense de bazıları listelenmemiştir. Listelenmeyenlere yatırım yapmak için Gateio ve diğer borsalarda hesap açabilirsiniz.

 • Uniswap (UNİ)
 • Pancakeswap (CAKE)
 • Chainlink (LINK)
 • Wrapped Bitcoin (WBTC)
 • Terra (LUNA)
 • Aave (AAVE)
 • Avalanche (AVAX)
 • Dai (DAI)
 • SushiSwap (SUSHI)
 • Synthetix (SNX)
 • Maker (MKR)
 • Compound (COMP)
 • UMA (UMA)
 • Bancor (BNT)
 • finance (YFI)
 • THORChain (RUNE)
 • 0x (ZRX)
 • Reserve Rights (RSR)
 • Fantom (FTM)
 • Ren (REN)
 • Curve DAO Token (CRV)
 • renBTC (RENBTC)
 • Loopring (LRC)
 • 1inch (1INCH)
 • Ocean Protocol (OCEAN)
 • Kyber Network (KNC)
 • Alpha Finance Lab (ALPHA)
 • Reef (REEF)
 • Venus (XVS)
 • Augur (REP)
 • Badger DAO (BADGER)
 • DODO (DODO)
 • Balancer (BAL)
 • COTI (COTI)
 • io (KAVA)
 • Swipe (SXP)
 • Band Protocol (BAND)
 • Origin Protocol (OGN)
 • Serum (SRM)
 • Polkastarter (POLS)
 • Numeraire (NMR)
 • Gnosis (GNO)
 • BitShares (BTS)
 • Ampleforth (AMPL)
 • Wanchain (WAN)
 • JUST (JST)
 • Secret (SCRT)
 • Injective Protocol (INJ)
 • Haven Protocol (XHV)
 • Orion Protocol (ORN)
 • NXM (NXM)
 • Mirror Protocol (MIR)
 • Keep Network (KEEP)
 • Mdex (MDX)
 • Neutrino USD (USDN)
 • DerivaDAO (DDX)
 • Raydium (RAY)
 • BakeryToken (BAKE)
 • Vesper (VSP)
 • iExec RLC (RLC)
 • KLAYswap Protocol (KSP)
 • sUSD (SUSD)
 • Vai (VAI)
 • Enzyme (MLN)
 • Uquid Coin (UQC)
 • Dego Finance (DEGO)
 • Akropolis (AKRO)
 • Perpetual Protocol (PERP)
 • RAMP (RAMP)
 • Chromia (CHR)
 • Request (REQ)
 • DAO Maker (DAO)
 • finance (SFI)
 • MANTRA DAO (OM)
 • Harvest Finance (FARM)
 • Rari Governance Token (RGT)
 • Ferrum Network (FRM)
 • SUKU (SUKU)
 • inSure DeFi (SURE)
 • Hegic (HEGIC)
 • bZx Protocol (BZRX)
 • Frontier (FRONT)
 • Money (YFII)
 • Standard Tokenization Protocol (STPT)
 • Bella Protocol (BEL)
 • DIA (DIA)
 • Beam (BEAM)
 • IDEX (IDEX)
 • Unifi Protocol DAO (UNFI)
 • AirSwap (AST)
 • Oxen (OXEN)
 • xDai (STAKE)
 • Frax Share (FXS)
 • Nash (NEX)
 • Switcheo (SWTH)
 • Cream Finance (CREAM)
 • Phoenix Global (PHB)
 • BoringDAO (BOR)
 • Tellor (TRB)
 • Fusion (FSN)

Yukarıda popüler DeFi coinleri hangileri onları görüyorsunuz. İşlem yapmak istediğiniz coini bu listeden seçebilirsiniz. Tabi ki yeni coinler de çıkabilir. Onun için güncelleme yapacağım.

Sektörün içinden gelmiş bir yatırımcı olarak 2012 yılından beri forex piyasası ile ilgiliyim. Bu blogda sizlere forex ve finansal piyasalar hakkında bilgilendirme sağlamayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz