Dolar Banknotları | En Büyük Dolar Banknot Hangisi?

Dolar banknotları nelerden oluşuyor? En büyük dolar banknot hangisi? Dolar çeşitleri pek çok kişi tarafından merak edilmekte. Ben de bu yazımda dolar banknot konusunda eksiklikleri olduğunu düşünenler için geniş bir rehber hazırladım. Bu yazıda en yüksek dolar banknot hangisi sorusu başta olmak üzere birçok soruya cevap bulabileceksiniz.

Amerikan Doları, dünyanın rezerv para birimi olarak bilinmektedir. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde geçerli olan Amerikan doları, satın almalar, borç ödemeleri gibi işlevler için kullanılabiliyor.

USD ise Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi ve dünyanın birincil rezerv para birimi olan ABD Doları’nın kısaltmasıdır.

Günlük ortalama 5 trilyon doları aşan hacmiyle küresel döviz alışverişini kolaylaştıran ve dünyanın en büyük finans piyasası olan Forex piyasasında en çok işlem gören para birimi olma özelliğine sahiptir.

Bu nedenden dolayı Amerikan Doları bir referans para birimi olarak kabul edilir ve dünya çapındaki işlemlerde kolayca alım satımı gerçekleşir. Tüm döviz işlemlerinin yaklaşık %90’ını Amerikan Doları oluşturmaktadır.

USD, 1785 Ulusal Para Birimi Yasası’nın yürürlüğe girmesinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olmuştur. İlk başta 1861’de piyasaya sürülen dolar banknotları değeri, altın, gümüş ve bakırın nispi fiyatlarına göre ayarlanmıştır.

Dolar banknotları 2023 yılında hangileri olduğunu aşağıda detaylıca belirttim. Tedavülden kalkan dolar banknotları olduğundan, tedavüldeki dolar banknotları hangileri olduğunu bilmek büyük önem arz ediyor. Eğer elinize bu dolar banknotları geçerse asla kabul etmeyin.

O zaman dolar en büyük banknot ve diğer banknotlara bakmaya başlayalım.

Amerikan Dolar Banknotları Hangileri?

Başkan Franklin D. Roosevelt’in altın özel mülkiyetini yasakladığı 1933’te altın standardının fiilen terk edilmesiyle ABD doları paraya çevrilebilir olmaktan çıkmıştır.

1944’te Bretton Woods Anlaşması, dünyanın tüm büyük para birimlerini, değerli metal bazlı bir değer sisteminden sabit döviz kurlarından birine dönüştürmeye etkili bir şekilde zorlamıştır.

Diğer ülkelerin ABD’ye ons başına 35 dolara altın satmalarına izin verilmiş ve bu ticaret yalnızca ABD doları olarak ödenecek şekilde dizayn edilmiştir. Altın standardı, Bretton Woods döviz kurlarının terk edildiği 1971’de resmen terk edildi.

Bunun ardından Amerikan Dolar değerinin ölçülmesi için Amerika Birleşik Devletleri’nin başlıca ticaret ortaklarıyla bağlantılı bir para birimi sepetinden oluşan ABD Doları Endeksi kullanılmaktadır.

Endeks’te bulunan para birimleri Euro (%57.6’sı), Japon Yeni (%13.6), İngiliz Sterlini (%11.9), Kanada doları (%9.1), İsveç kronu (%4.2) ve İsviçre frangı (%3.6) şeklindedir. Endeks, dolar diğer para birimlerine karşı güçlendiğinde yükselir ve zayıfladığında düşer.

Bugün bilindiği gibi ilk ABD Doları Banknotları, Federal Rezerv Bankası’nın kurulmasıyla 1914’te basılmıştır.

Altmış yıldan kısa bir süre sonra dolar resmen dünyanın rezerv para birimi oldu. Bununla birlikte, tahttaki yükselişi, 1914’teki ilk baskının mürekkebinin kurumasından kısa bir süre sonra başlamıştır.

Günümüzde basılmaya devam edilen 7 farklı dolar banknotu bulunmaktadır. Bu banknotlar arasında 1 Dolar Banknot, 2 Dolar, 5 Dolar, 10 Dolar, 50 Dolar ve 100 Dolar banknotu bulunmaktadır.

Aşağıdaki görselde kaç çeşit dolar var ve kağıt dolar çeşitleri hangileri olduğunu görebilirsiniz.

dolar çeşitleri

Tedavüldeki Dolar Banknotları Nelerdir?

ABD’ye gidenlerin her şeyden önce bilmesi gereken ilk şey, Amerikan dolar banknot çeşitleri genellikle aynı göründüğüdür. Dolar banknotları aynı boyda ve yakın zamana kadar neredeyse tamamen aynı renktelerdi.

Amerikan Doları banknotları başlıca farklılıkları olarak ise önünde ve arkasında yer alan görsel, başkan ve simgelerdir.

Tedavüldeki dolar banknotları olarak Federal Rezerv Kurulu şu anda 1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 dolarlık banknotlar basıyor. Buradan tedavüldeki en büyük dolar banknotu 100 dolar olduğunu görebiliyoruz.

Tedavüldeki dolar banknotları aşağıdaki gibidir:

  • 1 Dolar Banknot
  • 2 Dolar Banknot
  • 5 Dolar Banknot
  • 10 Dolar Banknot
  • 20 Dolar Banknot
  • 50 Dolar Banknot
  • 100 Dolar Banknot

500 dolar banknot var mı diye soran çok sayıda kişi bulunmakta. Benzer şekilde 1000 dolar banknot var mı şeklinde de sorgular yapılmaktadır.

ABD Merkez bankası artık 500 ABD Doları, 1.000 ABD Doları, 5.000 ABD Doları ve 10.000 ABD Doları gibi daha büyük banknotları artık basılmamaktadır. Dolayısıyla tedavülden kalkan dolar banknotları arasında 500 dolar, 1000 dolar, 5000 dolar ve 10.000 dolar bulunmaktadır.

Her ne kadar tedavülden kalkan dolar banknotları olsa da örneğin 500 dolar banknot hala bazı koleksiyon meraklıları tarafından tutulmaktadır. Bu nedenle de 500 dolar banknot var mı diye hala merak edilmekte.

Aşağıda 1 ABD Doları Banknotu değerinden 100.000 ABD Dolarına kadar değişen tüm dolar banknotlarının (yeniden tasarımlara rağmen değişmemiş olan) temel tasarım özelliklerine yer verdim.

Ancak 100.000 ABD Doları Banknotu yalnızca iç hükümet işlemleri için kullanılmıştır. 1969’da ABD Hükümeti, değeri 100 doların üzerindeki tüm banknotların dolaşımını durdurmuş ve bu banknotlar Federal Rezerv Bankası’na ulaştığında dolaşımdan çekilmiştir.

1 Dolar Banknot

dolar banknot

Değeri en düşük Dolar banknotu olan 1 Dolar en eski ABD parası tasarımlarından birine sahiptir. Tedavülde olan dolar banknotları arasında en çok el değiştirenlerden biri olan 1 Dolar Banknot üzerinde George Washington’un resmi bulunur. Arka tarafında ise ABD’nin büyük mührü bulunmaktadır.

1 Dolar Banknot ilk olarak 1963 yılında Federal Rezerv tarafından basılmaya başlanmıştır. Tasarımı o günden bu yana değişikliğe uğramamıştır. En bilindik ABD Doları Banknotu özelliğine sahiptir.

Bu banknotun taklit edilmesi zor olduğundan hükümet bu banknotu yeniden tasarlama gereği duymamıştır. Ayrıca, birtakım yasal gerekçelerden ötürü 1 dolar banknotun yeniden tasarlanmasının yasaklanması hükümleri bulunmaktadır.

2 Dolar Banknot

en büyük dolar banknot

Bir sonraki kağıt para olan 2 Dolar Banknot tasarımı ön yüzünde ABD’nin eski başkanlarından Thomas Jefferson bulunuyor. 2 dolar banknotunun arkasında ise John Trumbull’un “Bağımsızlık Bildirgesi” tablosu yer almaktadır.

Banknotun ilk serisi 1976 yılında basılmıştır. Çok fazla kullanımda olan bir banknot değildir. Üretim rakamlarına rağmen 2 dolarlık banknotun görünürdeki azlığı, aynı zamanda çok sayıda banknotun dolaşımdan çıkarıldığı ve banknotun gerçekte olduğundan daha nadir olduğuna inanan birçok kişi tarafından toplandığı anlamına geliyor.

5 Dolar Banknot

dolar en büyük banknot

Önde Abraham Lincoln’ün portresi ve arkada Lincoln Anıtı bulunmaktadır. Bugün tedavülde olan 5 dolarlık banknotlar tamamı Federal Rezerv Banknotlarıdır.

5 dolar banknot 2008 yılında yeniden tasarlanmıştır. Güncel tasarımda mor renk kullanılmış ve ön yüzünde Abraham Lincoln portesinin yanında ABD’nin mührü ve yıldız takımı bulunmakta.

5 dolarlık banknot bazen “fin” olarak adlandırılır. Terimin Almanca/Yidiş kökleri vardır ve İngilizce “beş” ile uzaktan yakından ilişkilidir, ancak bugün 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında olduğundan çok daha az yaygındır.

Yapılan araştırmaya göre tedavüldeki 5 dolarlık bir banknotun ortalama ömrü, aşınma nedeniyle değiştirilmeden önce 4,7 yıldır. 2009 yılında ABD Hazinesi Gravür ve Baskı Bürosu tarafından üretilen tüm kağıt paraların yaklaşık %6’sı 5 dolarlık banknotlardan oluşmuştur.

10 Dolar Banknot

tedavüldeki en büyük dolar

10 dolar banknot ön yüzünde Alexander Hamilton yer alıyor. Arka yüzünde ise ABD hazine binası bulunmakta. 10 dolarlık banknot, dolaşımdaki portrenin sola dönük olduğu tek banknot olması bakımından diğer dolar banknotlarından ayrılır.

Alexander Hamilton, Batı Hint Adaları’nda doğduğu için Amerika kıtasında doğmayan ABD Doları banknotları üzerinde resmi yer alan tek kişidir.

Ayrıca, dolar banknotlarında hiçbir zaman başkan olmamış (Benjamin Franklin ile birlikte) iki kişiden biridir, ancak ABD’nin finansal sistemini tasarlayan adam olarak tarih yazmıştır ve bu banknot üzerinde kendisinin resmine yer verilmiştir.

20 Dolar Banknot

en büyük dolar

20 dolar banknot, ön yüzünde 7. ABD başkanı Andrew Jackson arka yüzünde ise Beyaz Saray’ın olduğu yeşil renkli ABD dolar banknotudur.

Tedavüldeki dolar banknotları arasında yer alan bu kağıt paranın ilginç özellikleri bulunuyor. Paranın ön yüzünde olan Andrew Jackson aslında kağıt paraya karşı olan bir başkandı. İronik bir şekilde kendisinin portresi 20 dolar banknot üzerinde uzun zamandır yer almaktadır.

Ön yüzün değişeceği üzerine 2016 yılında bir karar alınsa da 2018 yılında bu karardan vazgeçilmiştir. Güvenlik nedeniyle yapılmayan değişiklik yeni ABD başkanı Joe Biden tarafından tekrar gündeme getirilmiştir.

İleride 20 dolarlık banknot üzerinde kendisini kağıt para düşmanı olarak tanıtan Andrew Jackson erine Harriet Tubman’ın konulması bekleniyor.

50 Dolar Banknot

tedavülden kalkan dolar

50 dolar banknot üzerinde eski başkanlardan Ulysses S. Grant yer almaktadır. Yan tarafında silik şekilde ABD bayrağı bulunuyor. Arka tarafında ise ABD başkentinde yer alan Capitol Building bulunmaktadır.

Dolaşımdaki 50 dolarlık bir banknotun ortalama ömrü, aşınma nedeniyle değiştirilmeden önce 12,2 yıldır. 2019’da basılan tüm banknotların yaklaşık %3,5’i 50 dolarlık banknotlardan oluşmuştur.

2005 yılında, 50 dolarlık banknotun üzerine Ronald Reagan’ın portresini koymak için bir teklif ortaya atıldı, ancak Temsilciler Meclisi’ni Cumhuriyetçiler kontrol etmesine rağmen bu teklif Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin ötesine geçemedi.

Günümüzde 50 Dolarlık banknot üzerinde hala İç Savaş kahramanı olarak anılan Ulysses S. Grant bulunmaktadır. Arka plan rengi pembe olması nedeniyle de görüntüsü çok hoş bir paradır.

100 Dolar Banknot

100 dolar banknot

Evet, geldik dolaşımdaki en yüksek dolar banknot olan 100 Dolar banknotuna. Bu para için eski 100 dolar geçerli mi 2023 yılında diye çok sayıda soru gelmekteydi. Öncelikle buna cevap vererek başlayalım.

Eski dolar geçerli mi sorusu 100 dolar ve diğer dolarların son yıllarda güncellenmesi nedeniyle çok sık sorulmakta. ABD yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre eski 100 dolar 2023 yılında da geçerli.

100 dolar banknot, ön yüzünde Benjamin Franklin ve bağımsızlık bildirgesinin, arka yüzünde ise bağımsızlık salonunun olduğu deniz mavisi arka plana sahip oldukça güzel bir kağıt para.

Sektörün içinden gelmiş bir yatırımcı olarak 2012 yılından beri forex piyasası ile ilgiliyim. Bu blogda sizlere forex ve finansal piyasalar hakkında bilgilendirme sağlamayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz