Dolar Ne Olur? 2021’de Dolar Kuru Ne Olur?

Dolar ne olur ve dolar yükselir mi düşer mi gibi soruların cevabı çok önemlidir. Dolar, en önemli para birimleri arasında yer alır ve işlem hacmi en yüksek para birimlerinden biridir. Böylesine önemli para birimi ile ilgili merak edilen tüm detayları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dolar, ABD’nin resmi para birimidir. ABD’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğunu ve neredeyse her ülkeyle ticareti olduğunu düşünürsek, doların her ülke için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde Türkiye içi de çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ülkemiz vatandaşları da dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri neler şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

Dolar işareti ‘’$’’ şeklindedir zaten bu sembole aşinayız. Dolar sembolüne de baktıktan sonra dolarla ilgili önemli bilgilere bakmaya başlayabiliriz.

Dolar Ne Olur?

Dolar, her gün işlem hacmi artan ve herkesi yakından ilgilendiren majör bir para birimidir. Dolar fiyatının zaman zaman değiştiğini görebiliriz. Her finansal ürünün fiyatı değişebilir. Fiyat değişikliğinde, ürünün fiyatlarına etki eden faktörlere bakılmalıdır. Böylece fiyatın nasıl şekilleneceği konusunda fikir sahibi olunur.

Dünyada en çok kullanılan para birimlerinden biri olan doların da fiyatlarına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Dolar fiyatları ne olur tahmin edebilmek için tüm bu faktörlere detaylıca bakmak gerekir. Bu nedenle faizle başlayarak bu faktörlere göz atabiliriz.

Faiz

dolar yükselir mi düşer miHer para biriminin faiz oranı bulunmaktadır. Faiz, Merkez Bankaları tarafından belirlenir ve para biriminin değerini gösterir. Faiz nedir? Paraların çeşitli vadelerde tutulması sonucu verilen komisyondur diyebiliriz. Daha basite indirgersek, paradan para kazanmadır.

Her para biriminin faiz oranı bulunduğu için yatırımcılar, faiz getirisi yüksek olan para birimlerine yönelmektedir. Böylece o para birimine olan talep artar ve fiyatın artması beklenir. Genelde fiyat yükselir ancak her zaman yükselir diyemeyiz.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi, faiz oranı yüksek olan para biriminin daha değerli olduğunu düşünmemek. Bir para biriminin faiz oranı diğer para biriminden yüksekse, faiz oranı yüksek olan para birimi daha değerlidir diyemeyiz.

Buna en güzel örnek dolar ve TL olabilir. TL’nin faiz oranı dolardan oldukça yüksektir. Ancak dolar TL’ye göre daha değerli bir para birimidir.

Dolar faiz oranlarının da geçmişte bazı zamanlarda yüksek olduğunu görebiliyoruz. Faiz yükseltilince doların değeri artmış. Ancak bazı dönemlerde ise dolar çok değer kazandığı ve diğer ülkelerin ekonomilerini olumsuz etkilediği için çeşitli anlaşmalarla dolar faizi düşürülmüştür. Dolar endeksi de bu süreç sonrası ortaya çıkmıştır.

Dolar faiz oranını ABD Merkez Bankası olan FED belirler. Fed nedir kısaca bahsetmek istiyorum.

Federal Reserve teriminin kısaltması olan FED, 23 Aralık 1923’te kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan farklı özellikleri bulunmaktadır. ABD’de 12 tane merkez bankası bulunur ve FED bunların merkezi gibidir. Görevi, faiz oranı belirlemek, para basmak, bankaları denetlemek ve ekonomik kriz zamanlarında ABD hükümetine danışmanlık yapmaktır.

FED Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

fed faiz artırırsa altın ne olurFed, faiz politikalarından sorumludur. Faizi düşürebilir ve artırabilir. Dolar fiyatlarına faizin önemli etkisi olduğu için yatırımcılar faizin ne olacağı konusunda merak içindedirler. Çünkü dolar faizi ile birlikte ekonomi politikaları belirlenir ve doların fiyatları şekillenir.

Fed’in faiz artırması durumunda geçmişteki örnekleri de göz önüne aldığımızda, genel olarak doların arttığını görmekteyiz. Çünkü faiz artınca dolardan kar elde etme şansı yükselmektedir ve yatırımcılar bunu bildikleri için dolara talebi artırırlar. En basit ekonomi bilgisiyle talep artınca da fiyat artar.

Yatırımcılar da bunu bildikleri için faiz oranı yüksek olan para birimlerini daha çok tercih ederler. Bazen bu düşünce doğru olabilir ancak bazı yüksek faizli para birimlerinin olduğu ülkeler güvensiz olabileceği için o ülke para birimlerinin fiyatlarında ani düşüşler olabilir bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

Fed’im faiz artırması sonucunda, genellikle fiyat artar demiştim. Çünkü her zaman fiyat artışı olmayabilir. Neden mi? Çünkü faiz artırılması ile ilgili önceden tahminlerin yapılması ya da sinyallerin alınması sonucu dolar fiyatlanır. Yani sanki faiz artırılmış gibi fiyat yükselir.

Fed açıklaması geldikten sonra da fiyat önceden fiyatlandığı için ya da beklenilenden az oranla faiz artırıldığı için dolar artmayabilir. Hatta bazı durumlarda düştüğünü bile görebiliriz.

Bu nedenle Fed kararlarını ve Fed yetkililerinin açıklamalarını takip ederek dolar fiyatları hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Fed faiz kararları sadece dolar fiyatlarını değil, altın fiyatlarını da etkiler. Genel olarak dolar ve altın fiyatları ters orantılıdır. Çünkü dolar ABD para birimi iken altın Çin tarafından tercih edilen bir finansal üründür. Bu nedenle Fed faiz artırırsa altın fiyatları genellikle düşer.

Ekonomik Veriler

Dolar fiyatlarına etki eden birçok ekonomik veri bulunmaktadır. Bu veriler Fed kararları kadar etkilidir. Dolar fiyatları hakkında tahminler yaparken bu verilerin de göz önüne alınması gerekmektedir. Ülkelerin ekonomik durumları, resmi para birimlerini de etkilemektedir. Bu nedenle dolar fiyatları için ABD’nin ekonomik durumu oldukça önemlidir. Verilere bakmaya enflasyonla başlayabiliriz.

Enflasyon terimini sıkça duymaktayız. Ülkemizde de yıllardır enflasyon bulunmaktadır. Peki nedir bu enflasyon? Enflasyon, fiyatlar genel düzeyinde meydana gelen artışı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Enflasyon artarsa, fiyatların genel olarak arttığını ve ekonominin olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz.

Belirli dönemlerde enflasyon rakamları açıklanır. Bu dönemlerden önce enflasyon rakamlarına yönelik beklentiler oluşur. Eğer beklenilenden daha fazla bir rakam gelirse, ülkeler ekonomi politikalarını ona göre şekillendirirler. Genelde merkez bankaları devreye girer. ABD’de Fed devreye girer ve faiz artırımı konusu gündeme gelebilir.

Enflasyonun durumuna göre faiz artırma ya da düşürme kararları alınabilir. Bu nedenle de dolar fiyatında hareketlilikler olabilir. Yatırımcılar da ona göre yatırımlarını yönlendirebilirler.

Ekonomik veriler içerisinde tarım dışı istihdam ve büyüme oranları gibi verilerin de önemli olduğunu söylemeliyim. Veriler açıklanmadan önce ve açıklandıktan sonra değerlendirilir ve dolarda talep düşüşü ya da artışı olur. Böylece fiyatlar hareketlenir.

Yatırımcılar dolara yatırım yapmak isterlerse, tüm bu verileri dikkate almalıdır. Bu verilerin hepsi önemlidir. Bu nedenle şunu kenara atalım, takip etmeyelim gibi bir durum olmamalıdır.

Ekonomik takvim takip edilirse, yatırımların kara dönme ihtimali yükselir. Sadece dolar için değil, yatırım yapılmak istenen tüm döviz birimlerinde hangi ülkenin döviz birimi ise o ülkelerin politikaları ve ekonomik verileri takip edilmelidir.

Politika demişken, dolar fiyatlarında politikaların da etkisi büyüktür. Alınan kararlar, çatışma ve savaş durumları gibi konular dolar fiyatlarını etkiler. Mesela ABD’nin bir ülkeden ambargo yemesi gibi durumlarda dolar etkilenebilir. Genelde ABD egemen güç olduğu için diğer ülkelere ambargo koyabilir ancak Çin gibi hızlı büyüyen ekonomilerle ABD ekonomisinin çıkar çatışması sonrası çeşitli önlemler alınabilir.

ABD’de seçim zamanlarında da dolarda hareketlilik olabilir. Özellikle belirsizliğin olduğu zamanlarda dolarda düşüş görebiliriz.

Dolar Yükselir Mi Düşer Mi?

Dolar yükselir mi ya da dolar düşer mi diye bakarken sizlere verdiğim birçok faktörü göz önüne almalısınız. Böylece dolar fiyatı yükselir mi düşer mi fikir sahibi olabilirsiniz.

Farklı zamanlarda dolar fiyatlarında farklı yönde bir hareket olabilmektedir. O günün koşullarına dolar fiyatının ne yönde seyredeceğine yönelik yorumlar yapılabilir. Bu nedenle ekonomik takvim yakından takip edilmelidir. Fed politikalarına ve ABD’nin ekonomik durumuna bakılarak dolar fiyatları hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Doların ne yönde hareket edeceğine dair bilgi alabileceğimiz önemli verilerden biri de dolar endeksidir. Dolar endeksi, doların önemli para birimleri karşısındaki değerini görmek için tasarlanmış bir sistemdir. Sistemin ortaya çıktığı dönemde Sterlin, Kanada Doları, Japon Yeni, İsviçre Frangı, İsveç Kronu ve bugünkü AB ülkelerinin Euro yerine önemli Avrupa ülkelerinin para birimleri endekse dahil edilmiştir. Ancak günümüzde Avrupa’da Euro kullanıldığı için artık endekste Euro yer almaktadır ve Euro’nun dolar endeksindeki yeri çok önemlidir. Endeksin yarısından fazlasını Euro temsil eder.

Tüm bu para birimlerinin geometrik ortalaması alınır ve endeks bulunur. 100’lük taban üzerinden hesaplanan endekse göre doların değeri ölçülür. Bu endekse bakarak doların değer mi kazandığını ya da değer mi kaybettiğini görebiliriz.

Bazen dolar TL karşısında değer kazanabilir. Bu durumda dolar endeksine bakmadan dünya genelinde doların değer kazanıp kaybettiğini göremeyiz.

Dolar endeksine bakarak dolar yükselecek mi yoksa düşecek mi görebiliriz.

Dolar Yükselir Mi?

dolar ne olurDoların yükselebilmesi için ABD’ye bakmamız gerekmekte. Eğer ABD’den gelen veriler olumluysa doların yükselmesi kaçınılmazdır. Verilerin iyi gelmesi demek ekonomide olumlu gelişmelerin olması demektir.

Eğer Dolar TL paritesine bakıyorsak, doların yükselmesi için Türkiye’den olumsuz verilerin de gelmesi gerekebilir. Eğer Türkiye ekonomisinde olumsuz veriler varsa, dolar TL karşısında değer kazanabilir ve yükselebilir. Bu nedenle dolar TL’ye baktığımızda, sadece ABD’nin değil, Türkiye’nin de ekonomisine bakmak gerekli.

Doların işlem hacmi TL’ye göre oldukça fazladır. Bu nedenle dolar genelde TL karşısında daha değerlidir. Ancak bazı dönemlerde, TL dolara karşı değer kazanabilir. TL’de faiz artırma kararı geldiği dönemlerde, TL’nin dolara karşı değer kazandığını görebiliriz.

Yakın geçmişe baktığımızda, doların TL’ye karşı devamlı yükselişte olduğunu görebiliriz. Yakın bir zamana kadar dolar 2 TL civarlarındaydı ancak günümüzde 7 seviyelerini geçmiş durumda. Bu nedenle uzun vadede doların TL karşısında değer kazanacağı öngörülebilmektedir.

Bu yükselişte yaşanan bölgesel krizlerin, doğal afetlerin ve pandemi gibi konuların etkisi büyüktür.

Dolar Düşer Mi?

dolar ne olur, dolar düşer mi
Forex currency trading in a bear market.

Dolara yatırım yapmak isteyen yatırımcılardan ve vatandaşlardan dolar ne olur sorusundan sonra en çok duyulabilecek sorulardan biri de budur. Çünkü doların artması birçok sektörde maliyetlerin artmasına sebep olabilir. Diğer yandan da dolar alarak kar elde etmek isteyen yatırımcıların strateji belirlemek için sorduğunu görebiliriz.

Ayrıca yurtdışı ziyaretinde bulunmak isteyenlerin masraflarını azaltmak için dolar ve diğer para birimleri karşısında TL’nin değer kazanmasını beklediğini de görebiliriz.

Doların düşebilmesi için ABD ekonomik verilerinin kötü gelmesi gerekmektedir. Veriler kötü gelirse, TL’nin değeri artabilir. Bunun yanında Türkiye ekonomisinden de olumlu verilerin gelmesi önemlidir. Ayrıca ABD ile olan ilişkilerin iyi olması da TL’ye olumlu etki eder.

Dolar ne olur başlığında verdiğim faktörlere göre dolar düşer mi yorumları yapabilirsiniz.

Güncel Dolar Kuru Tahminleri 2021

Çeşitli kurumlar ve ekonomistler dolar yorumları ve tahminleri yapmaktadır. Böylece gelecek dönemlerde doların nasıl hareket edebileceğine yönelik fikir sahibi olunabilir. Ben de sizlere 2021 dolar kuru tahminleri neler göstermek istiyorum. Önemli kurum ve kuruluşların yorumlarına yer vereceğim.

Merkez Bankası Dolar Kuru Tahmini 2021

dolar yorumlarıÜlkemiz Merkez Bankası, dönemsel olarak dolar beklenti anketleri paylaşmaktadır. Bu ankette doların yılsonu ve 12 sonrası için hangi fiyata geleceği konusunda bilgiler paylaşılır. Elbette bu ankette verilen veriler bir tahmin içerir. Ankette 12 aylık ve 24 aylık enflasyon verileri de görülebilmektedir.

Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bu anket döneminde 8,09 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,37 TL iken, bu anket döneminde 8,16 TL olarak gerçekleşmiştir.

Fitch Dolar Tahmini 2021

dolar kuru tahminleriFitch Derecelendirme Kuruluşu, dönem dönem dolar ile ilgili beklentilerini ve tahminlerini paylaşmaktadır. Önemli kurumlardan biri olan Fitch’in dolar tahmininde, 2021 yılı sonunda doların 7.80 TL seviyelerinde olacağına öngörülmektedir.

Aynı tahminde 2022 yılı sonunda ise 8.10 TL seviyelerinde olacağına dair öngörü bulunmaktadır.

Fitch’in tahmininde Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 3.5, 2022 yılında ise yüzde 4.5 büyüyeceğine yönelik bir öngörü de yer almakta.

Barclays Dolar Tahmini 2021

Barclays Bank, dolar ilgili tahminlerini açıkladı. Açıklamalarında 2021 yılsonunda doların 8.40 TL seviyelerine geleceğini öngören banka, enflasyonun yılın ilk yarısında yüzde 14 seviyelerinde seyredeceğini de öngördü.

Rabobank Dolar Tahmini 2021

TL’de önümüzdeki günlerde değer artışının olacağını öngören banka, yılsonuna kadar doların 7 TL altına düşebileceği yönünde bir açıklama yaptı.

Dolar Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar dolara nasıl yatırım yapabilecekleri konusunda bilgi isteyebilmektedir. Günümüzde dolara yatırım yapan birçok kişi var ancak bazı seçenekleri bilmeyebilirler. Bu nedenle sizlere nerelerden dolar alıp satabileceğinizi ve ne gibi avantajlara sahip olacağınızı anlatmak istiyorum.

Dolar alabilmek için döviz bürolarını, kuyumcuları ve bankaları tercih edebilirsiniz. Bazı kuyumcular dolar alış satışı da yapmaktadır. Ancak en çok döviz büroları tercih edilir. Çünkü orası döviz alım satımı üzerine kurulmuştur.

Döviz bürolarına giderek dolar alabilirsiniz. Buradan alacağınız dolarlar kağıt para şeklindedir yani fizikidir. Aldığınız doları evinizde ya da çeşitli yerlerde saklamanız gerekmektedir. Burada bir güvenlik sorunu oluşabilir. Ayrıca döviz bürolarında dolar makas aralığı yüksek olmaktadır. Yani dolar alıp bir süre sonra satmak istediğinizde, makastan ötürü kara geçmeniz biraz zaman alacaktır.

Bankalardan da dolar alış satışı yapabilirsiniz. Günümüzde neredeyse her banka dolar ve Euro gibi para birimleri için hesap açma imkanı sunmaktadır. Yatırımcılar çalıştıkları bankalardan dolar hesabı talep ederek dolar alım satımı yapabilir. Bankalar üzerinden dolar alım satımı yapılması döviz bürolarına göre daha kolaydır. Çünkü internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden hızlı ve kolay şekilde alım satım yapılabilir.

Bankalarda dolar makas aralığı döviz bürolarına göre genelde daha düşük olmakta. Ancak bankalardan yapılan döviz alım satımlarına ülkemizde ek vergiler gelmiştir. Bu nedenle alış ve satış maliyetleri yükselmektedir.

Dolar alış satışı için en önemli yerlerden biri de forex piyasasıdır. Forex piyasası günümüzde, dünyanın en büyük piyasası konumundadır. Günlük 7 trilyon dolarlık işlem hacmi bulunmaktadır. Kuruluş amacına baktığımızda da döviz alım satımı olduğunu görebiliriz.

Forex piyasasında hesap açıldığında sadece dolara değil birçok para birimine, emtialara, hisse senetlerine ve kripto paralara yatırım yapılabilmektedir. Yani her para birimi için tek tek hesap açmaya gerek yoktur. Böylece fırsatlar hızlıca değerlendirilebilir.

En önemli avantajlarından biri, çok düşük makas aralıkları sunmasıdır. Düşük makas aralığı sunmasındaki etken, işlem hacminin çok yüksek olmasıdır. Böylece yatırımcılar çok daha hızlı şekilde karlarını realize edebilirler.

Forex, kaldıraçlı bir piyasadır. Eğer yatırımcılar isterlerse, kaldıraç kullanarak karlarını katlama şansına sahip olurlar.

İşlem yapılmak istendiğinde, hafta içi 24 saat boyunca alış ve satış yapılabilir. Bu sayede yatırımcılar, geceleri karşılarına çıkan fırsatları değerlendirebilirler. Döviz büroları 24 saat açık değildir ve dolar belli bir saatten sonra alınamaz ve satılamaz. Bankalarda da 24 saat işlem yapılır ancak makas aralıkları akşamları çok yükselir.

Forex piyasasında sadece yükselişten değil, düşüşten de kar elde etmek mümkündür. Yatırımcılar fiyatların düşeceğini öngördüğünde satış işlemi açarak fiyatın düşmesi sonucunda kar elde ederler.

Forex piyasasında hesap açmak isterseniz, forex şirketlerine başvuru yapmanız sonrasında kısa bir süre içerisinde hesabınızı açarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer mi ve dolar kuru tahminleri neler gördük. Bundan sonra yatırımlarınızı iyi değerlendirmek için tüm bu kriterlere ve yorumlara bakmanızı tavsiye ederim.

 

Sektörün içinden gelmiş bir yatırımcı olarak 2012 yılından beri forex piyasası ile ilgiliyim. Bu blogda sizlere forex ve finansal piyasalar hakkında bilgilendirme sağlamayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz