Euro Ne Olur? | Güncel Euro Tahminleri ve Yorumları

Euro ne olur ve Euro yükselir mi düşer mi gibi soruların sıkça sorulduğunu görebilirsiniz. Yatırımcılar Euro artar mı yoksa Euro düşer mi şeklinde araştırmalar yaparak yatırımlarını şekillendirmek istemektedirler. Bu nedenle de euro yorum ve tahminleri ne yönde diye bakmaktadırlar.

Avrupa Birliği resmi para birimi olarak Euro’yu kullanmakta. Türkiye’nin de ticaretinin önemli bir kısmını Avrupa Birliği ülkeleri ile olduğu için euronun önemli ülkemiz için yüksektir. Dış ticarette Euro fiyatlarının üreticilere etkisi büyüktür. Hem ihracat hem de ithalat yaparken Euro kuru işlemleri önemli ölçüde etkilemektedir.

Fiyatların düşmesi ya da yükselmesi sonucunda yatırımcılar, tasarruflarını değerlendirebilirler. Bunun için de Euro ne olur bilmeleri gerekmektedir. Ben de sizlere bu yazımda euronun fiyatlarına etki eden faktörleri anlatacağım ve Euro kuru tahminleri neler göstereceğim. Böylece yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini rahatlıkla görebileceksiniz.

Euro Ne Olur?

euro ne olurEuro ne olur bilmek için Euro fiyatlarına etki eden faktörleri bilmemiz gerekmekte. Böylece Euro düşer mi yoksa Euro yükselir mi şeklinde tahminde bulunabiliriz. Bunun için öncelikle euronun özelliklerine bakabiliriz.

Ülkemiz için euronun önemi büyüktür. Ticaret yaparken euronun işlem hacmi çok yüksek olduğu için fiyatlarda meydana gelecek değişimlerden herkes etkilenmektedir. Şimdi gelelim Euro fiyatlarını etkileyen faktörlere.

Bir ürünün fiyatlarını etkileyen en önemli faktör, arz-talep dengesidir. Talep arttığında genel olarak fiyat artarken, arz arttığında fiyat genellikle düşer. Talebin artması için Euro ile ilgili olumlu gelişmelerin olması gerekmekte. Bunların başında faiz gelir.

Avrupa Birliği Merkez Bankası, Euro faiz politikalarından sorumludur. Bazı durumlarda faizi artırırken bazı durumlarda da faizi düşürebilir. Faiz artışları sonrası fiyat genellikle artar. Çünkü faiz artınca euronun getirisi yüksek olur ve yatırımcılar Euro almaya başlarlar.

Bazı durumlarda Euro faizi artsa da Euro fiyatı artmayabilir. Çünkü faizin artırılacağına yönelik önceden verilen sinyallerle birlikte Euro fiyatlanır ve faiz kararı sonrası yerinde sayabilir veya düşebilir. Bir de beklenilen oranda faiz gelmezse, yine düşüşler yaşanabilir.

Avrupa ülkelerinin ekonomi politikaları ve ekonomik gelişmeleri euroya doğrudan etki edebilir. Özellikle Almanya ve Fransa gibi önemli ekonomilerin politikaları Euro fiyatlarına etki edecektir.

Savaş ve kriz durumları gibi olaylarda da kağıt paraya olan talep azalınca Euro fiyatlarında düşmeler meydana gelebilir. Son yıllarda yaşanan koronavirüs pandemisiyle beraber fiyatlarda düşüşler meydana gelmiştir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangisi?

Avrupa Birliği üyelerinin çoğu ve bazı üye olmayan ülkeler Euro’yu resmi para birimi olarak kullanmaktadır. Euro işareti, “€” olarak ifade edilmektedir. Uluslararası piyasalarda Euro simgesini bu şekilde görebilirsiniz.

Euro’yu resmi para birimi olarak kullanan ülkeler hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum.

Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, İspanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan AB üyesi olan ve resmi para birimi olarak Euro’yu kullanan ülkelerdir.

AB üyesi olmadığı halde Euro kullanan ülkeler ise Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan’dır. Bu ülkelerin üyelikleri yoktur ancak AB ile ilişkileri iyi olduğu için Euro kullanılmaktadır. Ayrıca Karadağ ve Kosova’da da Euro kullanımı olduğunu görüyoruz.

İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmalarına rağmen euroyu kullanmıyor.

Sizlere Euro kullanan ülkeleri harita şeklinde de aşağıda veriyorum. Detaylıca inceleyebilirsiniz.

euro ne olurBaktığımız haritada, Avrupa’da yer alan önemli ülkelerin Euro kullandığını görüyoruz. Bu nedenle Euro fiyatlarında bu ülke ekonomilerinin çok önemi vardır.

AB Merkez Bankası’nın kararlarını takip etmenin de önemi büyük olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Günümüzde 2021 yılında, AB Merkez Bankası Başkanı, Christine Lagarde’dir. Bu nedenle başkanın açıklamaları da oldukça önemlidir.

Euro Yükselir Mi Düşer Mi?

euro yükselir mi düşer miEuro ne olur, yükselir mi düşer mi bakmadan önce hangi paritede yükseliş ya da düşüş beklendiğine bakılmalıdır. Euro fiyatları derken genelde Euro TL paritesi kastedilir. Yani Euro’nun TL’ye karşı değeri. Bu da uluslararası piyasalarda EURTRY paritesi olarak ifade edilir.

EURTRY paritesinin artması demek, euronun Tl karşısında değer kazanması demektir. EURTRY paritesinin düşmesi ise TL’nin Euro karşısında değer kazanması demektir.

Bazı durumlarda Euro değer kazanır veya değer kaybeder, bazı durumlarda ise TL değer kazanır ya da değer kaybeder. Bunun birçok sebebi olabilir. Faiz oranları, ekonomik gelişmeler ve kriz durumları sebepler arasındadır.

Son dönemlerde yaşadığımız koronavirüs pandemisi ile birlikte ülkelerin para birimlerinde değer kayıpları yaşandı. TL’de bu dönemde değer kayıpları yaşadığı için Euro ve dolar gibi para birimleri TL karşısında yükseldi.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro dolar paritesiEuro dolar paritesi, Euro’nun Dolar’a karşı değerini gösteren paritedir. Dünya genelinde en çok işlem yapılan paritedir. Euro, bahsettiğimiz üzere AB ülkelerinin kullandığı para birimidir. Dolar ise ABD’nin kullandığı resmi para birimidir.

En çok işlem yapılan parite olduğu için fiyat hareketlilikleri oldukça önemlidir. 2002 yılında Euro dolar paritesinin değeri, 1’in altındaydı. Ancak 2008 krizine kadar hızlı bir yükselişe geçmiştir.

Bu dönemde bazı ülkeler ciddi ekonomik sıkıntılara girmiştir. Euro da bu krizden etkilenerek diğer para birimleri gibi değer kaybetmiştir. 2021 yılı Ocak ayı itibariyle 1.20 seviyelerine gelmiştir.

Gelecek dönemlerde Euro dolar paritesinde meydana gelecek değişimler yakından takip edilmelidir.

Euro Kuru Tahminleri 2021

Kurumların euro tahminleri ve yorumlarına bakarak euro fiyatlarını nelerin beklediğini görebiliriz. Öyleyse gelin euro ne olur bakalım.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorumları

Geçtiğimiz hafta yapılan FOMC Ocak ayı toplantısı sonrasında Fed başkanı Powell’in açıklamaları ile Dolar küresel bazda değer kazanırken bu durumun çapraz kurda Euro’da satış baskını oluşturduğu takip edilmişti. Öte yandan iç tarafta yılın ilk enflasyon raporu yayımlandı ve merkez bankası yılsonu enflasyon beklentisini yüzde 9.4’te sabit bırakırken önceki gün açıklanan yurt içi Ocak ayı enflasyon verisi hem aylık hem de yıllık bazda piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Enflasyon sunumu ve sonrasında açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Naci Ağbal, kısa vadede yüksek enflasyon riski ile karşı karşıya olduğumuzu söylerken sıkı para politikasının süreceğini söyledi. Naci Ağbal’ın açıklamaları sonrasında değer kazanan TL ile kurda aşağı yönlü hareketler devam ediyor.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 8,55 seviyesi civarında fiyatlanmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 8,55, 8,50 ve 8,45 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Euro tarafında değer kazanımı ile olası yükselişlerde ise 8,62, 8,70 ve 8,75 ve direnç seviyeleri takip edilebilir.

Gedik Yatırım Euro Yorumları

Euro Bölgesi’nde aralık ayına ait perakende satış verisi takip edildi. Euro Bölgesi’nde perakende satışlar aralıkta kasım ayına kıyasla %2, önceki yılın aynı dönemine göre ise %0,6 artış gösterdi. Avrupa Merkez Bankası Euro Bölgesi dışındaki merkez bankalarıyla oluşturulan repo ve swap hatlarının 9 ay uzatıldığını duyurdu.

Yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ocak ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesi takip edildi. Değerlendirmede üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğilimini devam ettiği ifade edildi. Haftanın son işlem günü yurt içinde açıklanacak önemli veri akışı bulunmazken, Almanya’da fabrika siparişleri takip edilecek. TL varlıklarda değer kazancı sürerken, parite haftanın son işlem günü 8,5368 seviyesinden fiyatlanıyor.

Tacirler Yatırım Euro Yorumları

Dolar endeksindeki hızlanan yükseliş eğilimi EURUSD paritesindeki satış baskısının artmasına ve paritenin 1,20 seviyesi altına gerilemesine neden oldu. Bir süredir bültenlerimizde EURUSD paritesinde 1,22 seviyesi üzerinde bir hareket görmeyi beklemediğimizi ve aşağı yönlü eğilimin ön plana çıkmaya başladığını ifade ediyorduk. Güçlenen dolar endeksi ile birlikte dün 1,20 seviyesi altına gerileyen EURUSD paritesi, 1,1958 seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü 1,1966 seviyesinden sert bir düşüşle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1958 seviyesinden işlem görüyor. Hafta başından buyana ifade ettiğimiz üzere, Salı günü 1,2050 seviyesi altına gerileyen EURUSD paritesinin haftalık grafiğinde Nisan 2020’den bu yana devam eden uzun vadeli yükseliş kanalının altına sarkmış olduğunu görüyoruz.

Paritenin yükseliş kanalını aşağı yönlü kırma girişimi aşağıdaki haftalık grafik üzerinden görülebilir. Paritenin bugünkü kapanışı 1,2050 seviyesi altında gerçekleştirmesi durumunda kanal aşağı yönlü kırılmış olacağından, düşüş eğiliminin sürmesi ve önümüzdeki dönemde paritedeki yükseliş çabalarının satış fırsatı olarak sınırlı kalması beklenebilir. Kısa vadeli görünüme baktığımızda ise teknik göstergeler EURUSD paritesinin bugün içerisinde 1,1930 – 1,20 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin sürmesi durumunda paritedeki aşağı yönlü baskının etkili olmaya devam edebileceği görüşündeyiz.

Bugün yurt dışında Almanya Aralık ayı Fabrika Siparişleri verileri ile ABD’den Ocak ayına ilişkin gelecek olan Tarım Dışı İstihdam & İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri takip edilecek.

Yapı Kredi Euro Yorumları

ABD makro verileri beklentilerden iyi geliyor. Ekonomik aktivitede ve istihdamda toparlanmaya işaret ediyorlar. Dün açıklanan haftalık işsizlik rakamı istihdamda iyileşme olduğunu ortaya koydu. Ayrıca fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri de beklentilerden belirgin iyi geldi. Datalar Usd lehine sonuç üretti. Bugün ABD tarım dışı istihdam veri seti açıklanacak(16:30).

Global piyasalar yeni güne sınırlı pozitif başlıyor. Usd hafta başından beri talep görüyor. Endeks 91,6 civarına yükseldi. Usd’nin primlenmesi Eur üzerinde baskı yaratıyor.

Bir yandan aşı temini ve aşılama diğer yandan kısıtlamalarla vaka sayıları düşürülmeye çalışılıyor. Mutasyon virüs endişesi sürüyor.

Parite bu sabah 1,196 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 1,192 ve 1,188 destek; 1,20 ve 1,205 direnç olarak öne çıkabilir. Yatay-sınırlı aşağı seyir öngörüyoruz.

İntegral Yatırım Euro Yorumları

EURUSD paritesi, sabah saatlerinde 1,1950’li seviyelerde. Haftanın son işlem gününe yüzde 1,50’ye yakın değer kaybıyla giren paritede dolara olan rağbet devam ediyor. Dolar, hafta boyunca beklenti üzerinde gelen ekonomik veriler ışığında ana para birimlerine karşı güç kazanmayı sürdürdü ve dolar endeksi 91,60 seviyesini zorladı. Joe Biden tarafından açıklanan 1,9 trilyon dolarlık mali teşviğin Kongre’den geçmesine yönelik oluşan piyasa algısı güçlenirken paketin boyutunun önceki teşviklerin aksine dolar üzerinde baskı oluşturmadığı görülüyor. Euro Bölgesi’nde aşılamanın yavaş ilerlemesi ise euroyu baskılayan ana etken olmaya devam ediyor. Tüm gelişmeler ışığında parite, yönünü aşağı çevirmiş gibi görünüyor. Veri kanadında ise bugün TSİ 16:30’da gelmesi beklenen ABD Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek. 50 bin seviyesinde olan beklenti aşılırsa dolardaki güçlenmenin sürdüğü görülebilir.

Teknik Analiz: Paritede Eylül ayından beri süren yükselen trend bozulma sinyalleri veriyor. EURUSD, sabah saatlerinde tam 22 haftalık ortalama olan 1,1957 seviyesine yakın. Bu seviyenin altında haftalık kapanış, yükseliş potansiyelini gitgide zayıflatabilir. Destek olarak 1,1950 seviyesi, bu seviyenin altına hareketin olası devamında ise 1,19 seviyesi takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,20 seviyesi ilk direnç niteliğinde. Bu seviyenin üzerinde ise trend dibine karşılık gelen 1,2022 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Bu direnç kırıldığı takdirde alımlar hızlanabilir.

Dirençler: 1,20 / 1,2022 / 1,2050
Destekler: 1,1950 / 1,1920 / 1,19

İnfo Yatırım Euro Yorumları

Dolar endeksinin toparlanma hareketlerinden negatif etkilenen EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Bu aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte parite dün 1 Aralık’tan bu yana ilk kez 1.20 seviyesinin altını gördü. Piyasalar Euro bölgesinden gelen Perakende Satışlar verisini takip etti. Açıklamaya göre aylık bazda perakende satışlar Aralık ayında %0.2 olarak gerçekleşti. Beklentiler ise %1.6 idi. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Kovid19 etkisi sebebiyle piyasaları rahatlatmak adına oluşturulan 12.4 milyar euroluk repo ve swap imkanlarının 2022 Mart ayına kadar uzatıldığını açıkladı.

Yeni güne baktığımızda ise ilk olarak 10:00’da Almanya kanadından gelecek olan Fabrika Siparişleri verisini takip edecek. Ardından gözler ABD kanadına çevrilecek. 16:30’da açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam ile birlikte İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Hafta ortasında ADP özel sektör istihdam verisi beklentileri aşmış ve dolar endeksini desteklemişti. Bugün piyasalar Tarım Dışı İstihdamın 50K olabileceğini tahmin ediyor. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri dolar endeksinin toparlanmasını destekleyebilir.

EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20026 – 1.20563 – 1.21783 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19283 – 1.18756 – 1.17978 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Euro Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcıların Euro yatırımı yapmak için birçok seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler içerisinden istediğinizi tercih edebilirsiniz. Ancak size en uygun olanını bularak yatırımlarınızı daha avantajlı şekilde değerlendirebilirsiniz. Euro alım satımı yapabilmek için döviz büroları, bankalar ve forex gibi piyasalar kullanılabilir.

Döviz bürolarında Euro alım satımı yapılmaktadır. Döviz bürosuna gittiğinizde, kağıt para olarak Euro alabilir ve bozdurabilirsiniz. Bu paraları yastık altınızda ya da evinizde bir yerde saklayabilirsiniz. Bu nedenle bir güvenlik problemi ortaya çıkabilir. Ayrıca döviz bürosunda işlem yapıldığında, yüksek makas aralıkları ortaya çıkabilmektedir. Alış ve satış fiyatları arasındaki bu fark nedeniyle kara geçmek zaman alabilir.

Euro almak için bankaları tercih edebilirsiniz. Bankalarda birçok döviz alınıp satılabilmektedir. Bankalarda döviz hesabı açarak işlemlerinizi hızlı şekilde yapabilirsiniz. Artık her bankada bu gibi imkanlar bulunmaktadır. Bankacılık uygulamaları sayesinde de bankaya gitmeden internet üzerinden hızlıca alım satım yapılabilir. Bankalarda, genellikle döviz bürolarına oranla daha düşük makas aralıkları sunulur. Tabi akşam saatlerinde bu makaslar açılabilmektedir.

Euro alım satımı yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir diğer platform ise forextir. Bu piyasa yatırımcılara çok önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu özelliklerden bahsetmeden önce forex piyasasının günümüzde dünyanın en büyük piyasa olduğunu söylemeliyim. Bu piyasada günlük 6 trilyon doların üzerinde işlem hacmi oluşmaktadır.

Forex piyasası, birçok ürünü sunmasıyla beraber yatırımcılar için çok avantajlı hale gelmektedir. Para birimleri, hisse senetleri, değerli metaller ve kripto paralar gibi yüzlerce ürüne tek bir hesap üzerinden yatırım yapılabilmektedir.

Forexte yatırım yapan yatırımcılar, düşük spreadlerle karşılaşırlar. Spread derken makas aralığını kastediyorum. Düşük makas aralıkları sayesinde yatırımcılar işlemlerini daha karlı şekilde yapabilir. Akşam saatlerinde bile makas aralıkları düşük seviyededirler.

Akşam saatleri demişken forexte hafta içi 5 gün 24 saat boyunca işlem yapılabildiğini de eklemek isterim. 24 saat işlem yapılabilmesi ve düşük spreadlerin olması sayesinde yatırımcılar, her türlü fırsatı değerlendirebilme imkanına sahip oluyorlar.

Kaldıraç ile beraber işlemler çok daha avantajlı hale geliyor. Kaldıraç, elde bulunan sermayenin kat kat üstünde işleme girebilmeyi sağlayan bir araçtır. Yatırımcılar kaldıraç sayesinde daha yüksek hacimli işlemlere girerek daha çok kar elde etme imkanına sahip oluyor. Her forex şirketinde farklı kaldıraç oranları sunuluyor ve yatırımcılar istediklerini seçebiliyor.

Çift yönlü işlemler sayesinde, hem fiyat artışlarından hem de fiyat düşüşlerinden kazanç elde edebilmek mümkün oluyor. Yatırımcılar, fiyatların yükseleceğini düşündüğünde alış işlemi girerek, fiyatların düşeceğini düşündüğünde satış işlemi girerek işlemlerini yapabiliyor. Böylece her türlü kazanç elde etme imkanına sahip oluyor.

Gelişmiş platformlarla birlikte yatırımlar çok hızlı ve güvenli şekilde yapılabilmektedir. Bu platformların yatırımcılara tanıdığı birçok imkan bulunmaktadır. Çeşitli indikatörler ve hesaplayıcılar sayesinde işlemler kolay şekilde yapılabilir.

Tüm bu imkanlardan yararlanabilmek için forex şirketlerinde hesap açmak gerekli. Bu da oldukça kısa işlemlerle hızlı şekilde yapılabilmektedir.

Sizlere verdiğim tüm yöntemlerle Euro alım satım yapabilirsiniz. Seçeneklere bakarak size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Sizlere Euro hakkında detaylı bilgiler verdim. Artık euroya yatırım yapmak isterseniz, euro ne olur daha iyi şekilde analiz yapabilir ve kar elde etme şansınızı artırabilirsiniz.

Sektörün içinden gelmiş bir yatırımcı olarak 2012 yılından beri forex piyasası ile ilgiliyim. Bu blogda sizlere forex ve finansal piyasalar hakkında bilgilendirme sağlamayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz