Fed Nedir? Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Fed nedir ve Fed faiz artırırsa dolar ne olur gibi soruları herkesten duyabilirsiniz. İsmine aşina olmamıza rağmen birçoğumuz  kurumun işlevi ile ilgili bilgi sahibi değil. Bu yüzden yazımda Fed ne demek, Fed’in görevleri neler, Fed faiz artırırsa ne olur sorularının cevaplarını net şekilde vermek istiyorum. Böylece dolar yatırımlarında daha rahat tahminler yapabileceksiniz.

FED Nedir?

fed nedir, fed'in görevleri nelerFed, Amerika Birleşik Devleti Merkez Bankasının ismi ve Federal Reserve’in kısaltmasıdır. Bankanın kuruluş tarihi 23 Aralık 1913. Fed, bir merkez bankasıdır fakat her merkez bankası gibi değildir. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile aralarında çok fark vardır.

Fed’i daha iyi anlamanız için şöyle bir açıklama yapayım. ABD’de 12 adet farklı bölgede merkez bankası kuruluyor. Bu merkez bankalarının 9 tane üyesi oluyor ve bunların 6 tanesini, o bölgedeki bankalar belirliyor. Kalan 3 tanesini de Fed belirliyor. Atama yapan kuruma da Guvernörler Kurulu deniyor. Peki Guvernörler kurulu nasıl oluşturuluyor?

Guvernörler kurulu, 7 üyeli bir kurul. ABD Başkanı, kurul üyelerini belirliyor ve kongrenin onayına sunuyor. Kongre onayladıktan sonra Guvernörler kurulunda işlerine başlıyorlar. Bu kurulda 1 başkan ve 1 başkan yardımcısı var.

FED Tarihçesi

Fed nedir sorusuna yanıt verdik ama Fed nasıl kuruldu ve görevleri her zaman aynı mıydı sorularına da yanıt verelim. Fed, 23 Aralık 1923 tarihinde kuruldu. Kurulduğu yıllarda görevi tarım kredilerini yönetmek ve düzenlemekti. Bildiğimiz üzere 1929 yılında Büyük Buhran yaşandı ve buhrandan sonra ABD Kongresi bankacılık yasaları çıkardı. Bunlardan en önemlisi Acil Bankacılık Yasası idi. Bunun dışında 1933 yılında ve 1935 yılında iki bankacılık yasası daha çıkardı. Çıkarılan yasalarla beraber Fed’in etki alanı da genişledi. Bağımsız çalışabilme özelliği de bu yasalarla beraber geldi ve özgürlük açısından geniş imkanlara sahip oldu.

FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi, 1933’te çıkarılan bankacılık yasası ile birlikte kuruldu. 1933 yasasına göre FOMC’nin kararları Rezerv Bankalar için tavsiye niteliğinde iken 1935’teki bankacılık yasası ile günümüze kadar sürecek yapısı oluşturuldu.

1934 yılında çıkarılan başka bir yasa ile sermaye piyasalarını kontrol etmek, denetlemek ve yatırımcıları korumak amacıyla SEC (Securities and Exchange Commission) adlı komisyon kuruldu. Komisyonun Türkçesi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’dur. Türkiye’deki SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) gibi düşünebilirsiniz.

Peki bu kadar önemli bir kurumun yani Fed’in görevleri neler?

Fed’in Görevleri Nelerdir?

Fed, ABD ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Bunda görev alanının geniş olması ve özerk olması etkili. ABD Merkez Bankası’nın görevlerine gelirsek;

 • Ekonominin beklentisine göre piyasaya para sürümünü ve piyasanın kredi ihtiyacını belirleme
 • Faiz politikalarını yönetmek ve faiz artırma düşürme kararını almak
 • Piyasadaki para miktarını ve kredi ihtiyacı seviyesini belirlemek
 • Para (madeni ve kağıt) basım ve dağıtımından sorumlu olmak
 • Ülkedeki bankaları denetlemek ve düzenlemeler yapmak
 • Bankaların ihtiyaçlarına göre kısa süreli borçlar vermek ve bankalararası fon aktarımını yönetmek
 • Ekonomik kriz dönemlerinde nakit ihtiyacını karşılamak ve kriz anında ABD hükümetine danışmanlık görevini üstlenmek

Yukarıda verdiğim görevleri yerine getirmek için Merkez Bankası’nın özerk olması çok önemli. Aksi halde başka krizler doğabilir.

FED’in Yapısı ve Organları Neler?

FED nedir öğrendik. Şimdi ise Fed’in yapısı ve organlarına bakalım. Öncelikle söylemeliyim ki FED, diğer Merkez Bankalarından farklı özelliklere sahiptir. ABD, hem nüfus olarak hem de yüzölçümü olarak büyük olduğu için tek Merkez Bankası ile ekonomi politikalarını yönetmek zor. Bu yüzden ABD’de 12 adet merkez bankası bulunuyor. Peki Fed’in organları neler?

 • Yönetim Kurulu
 • 12 Federal Rezerv Bankası
 • Federal Serbest Piyasa Komitesi (FOMC)
 • Üye Bankalar
 • Danışma Komisyonu Organı

Bunların dışında bilinmesi gereken bir kurum da FOMC. FOMC, The Federal Open Market Committee isminin kısaltmasıdır ve ABD Federal Reserv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi anlamına gelir. Bu komite, para politikalarını yöneten en önemli kuruldur. FOMC, 12 üyeden oluşur ve bunların 7’si Fed yönetim kurulundaki kişilerdir. Diğer 5 üye ise ABD’de yer alan Merkez Bankalarının 5’inin başkanından oluşur. 12 banka olduğu ve bunların 5’i seçildiği için eşitlik sağlansın diye her yıl bu 5 kişi değişir ve diğer Merkez Bankalarının da söz sahibi olması amaçlanır. Geriye kalan 7 merkez bankasının oy kullanma hakkı yoktur sadece görüş bildirebilirler.

FOMC kurulunda görev alan kişiler, maksimum 14 yıl görev yapabilirler. Başkan ve başkan yardımcıları ise 4 yıl süreyle görev alır ancak ABD başkanı isterse bu süreyi uzatabilir. FOMC normal olarak yılda 8 kere toplanır. Acil durumlarda yeni toplantılar düzenlenebilir.

FED Başkanı Nasıl Seçilir? FED Başkanı Kimdir?

Fed başkanı, ABD başkanı tarafından seçilir. Şuanki FED başkanı, Jerome Powell’dir. 2012 yılından beri Guvernör olarak görev yapan Powell, Trump’ın önerisiyle başkan adayı olmuştur ve senatoda 12 alehte oya karşı 85 lehte oyla başkan seçilmiştir. Böylece son dönemlerdeki en çok oyla seçilen başkan olmuştur. Oylama sonucunda her iki partiden de desteğin geldiği görülmekte.

FED Faiz Kararı Neden Önemli?

Fed faiz kararı çok önemlidir. Çünkü Fed faiz kararları, ABD’nin para politikalarını belirler ve doların yükseliş ve düşüşünü etkiler. Dolar da dünyanın en çok kullanılan para birimlerinden biri olduğu ve çok önemli olduğu için Fed faiz kararı tüm dünyanın takip ettiği bir karardır.

Fed faiz artırır mı gibi sorulara çokça rastlarsınız. Değil ABD’de, tüm dünyada bu soruyu soranları görebilirsiniz. Sorunun sorulma nedeni, dolar fiyatının bu karara göre şekillenmesidir. Bu yüzden fed faiz artırırsa dolar ne olur ve fed faiz artırırsa altın ne olur gibi sorulara da rastlayabilirsiniz.

Faiz kararı o kadar etkilidir ki faiz kararı açıklanmadan önce faiz kararını belli eden yönetici açıklamaları bile dolar ve altın fiyatlarını hareketlendirebilir. Tabi ki hareketlenmenin açıklamanın kimden geldiğine göre değişir. Mesela Fed Başkanı’ndan gelen açıklamalar dolarda önemli hareketlenmelere neden olabilir.

Fed’in faiz kararı neden dünyadaki diğer ülkeleri de etkiliyor? Öncelikle ülkelerin çoğu dış ticarette dolar kullanıyor. Bunun dışında en önemli kaynaklardan biri olan petrol dolar ile satılıyor. Böylece dolar fiyatı üzerinde meydana gelecek değişimler tüm dünya tarafından hissediliyor. Bu yüzden ABD’de meydana gelebilecek ekonomik sıkıntılar, diğer ülkeleri de etkiler. Özellikle Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkeler dış finansman bulmak zorunda olduğu için faiz kararı sonrası dolarda yükselme meydana geldiğinde olumsuz etkilenir. Bu yüzden faizin düşmesi, Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkeler açısından olumlu olmakta.

Fed para politikası olarak artık sadece faiz kararıyla yetinmiyor. Bildiğiniz üzere 2008’de küresel bir kriz meydana geldi. Fed, krizin etkilerini en aza indirmek için çok düşük faizler sundu ve varlık alım programı başlattı. Bunun sonucunda uluslararası piyasalarda dolar arzı arttı ve doların ucuzlamasıyla beraber diğer ülkelerin borçlanma seviyesi arttı. Böylece Fed kararları daha çok önem kazanmaya başladı.

Yatırımcılara tavsiyem FOMC toplantısı kayıtlarının satır aralarına da bakmalısınız. Çünkü bu toplantılarda gelecek politikalara yönelik mesajlar çıkabilir ve ona göre yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz. Tutanaklar, her toplantıdan 3 hafta sonra yayınlanır.

Şimdi ise gelelim yatırımcılar tarafından en çok merak edilen soruya. Fed faiz artırırsa dolar ne olur?

Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

fed faiz artırırsa dolar ne olurFed faiz kararı ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri Fed faiz artırırsa dolar ne olur sorusudur. Çünkü yatırımcılar, faiz kararı sonrası meydana gelecek değişimlere göre pozisyon almak istiyorlar. Bu yüzden faiz artışı sonrası doların nasıl etkilendiğiyle ilgili açıklama yapmak istiyorum.

Faiz arttığında, sadece dolar için değil tüm para birimleri için bu geçerli, para biriminin değeri artar. Neden mi? Çünkü faiz oranı arttığında içteki ve dıştaki yatırımcılar, bu para birimini tercih etmeye başlarlar ve talep artınca doğal olarak değer artar. Yatırımcılar neden faiz artınca doları tercih ediyorlar? Çünkü faiz artınca faiz geliri artacak. Para riske atılmadan gelir elde edilecek. Dolayısıyla Fed faiz artırırsa dolar yükselir mi sorusunun cevabı, ”genel olarak yükselir”dir. Neden genel olarak artar diyoruz da her zaman artar demiyoruz?

Faiz her arttığında dolar yükselmez. Çünkü dolar önceden fiyatlanmış olabilir. Nasıl mı? Yukarıda da bahsettiğim üzere Fed yetkililerinin faizin artırılacağına yönelik yaptığı açıklamalar sonrası karar gelmeden sanki faizler artırılmış gibi dolar yükselebilir. Buna doların karar öncesinde fiyatlanması denir. Önceden fiyatlanma olunca, faiz kararı geldiğinde dolar zaten önceden fiyatlandığı için dolarda bir yükselme olmayabilir. Kimi durumlarda düşüş bile olabilir. Bu yüzden Fed yetkilileri yakından takip edilmeleri ve açıklamaların satır araları iyi analiz edilmeli.

FED Toplantısı Ne Zaman? 

2019 FED Toplantı Tarihleri takip edilmeli. Çünkü Fed toplanstısı sonrası gelecek açıklamalar, dolar fiyatlarında hareketliliğe neden olabilir. Bu hareketlilik sadece dolar fiyatlarını değil, diğer para birimlerini de etkileyebilir. Yani küresel anlamda önemli ekonomik gelişmeler yaşanabilir. Özellikle finansal piyasalarda yatırım yapan kişiler, fed toplantıları ne zaman yapılıyor bilmeli. 

Yılda ne kadar toplantı yapılacağı ve ne zaman yapılacağı, Fed tarafından önceden açıklanıyor. 2019 yılı içerisinde yapılacak Fed toplantı tarihleri ne zaman yapılacak aşağıdan görebilirsiniz.

 1. Toplantı: 29 Ocak – 30 Ocak
 2. Toplantı: 19 Mart – 20 Mart
 3. Toplantı: 30 Nisan – 1 Mayıs
 4. Toplantı: 18 Haziran – 19 Haziran
 5. Toplantı: 30 Temmuz – 31 Temmuz
 6. Toplantı: 17 Eylül – 18 Eylül
 7. Toplantı: 29 Ekim – 30 Ekim
 8. Toplantı: 10 Aralık – 11 Aralık

Bu toplantılar FOMC toplantılarıdır. Toplantıdan belirli bir süre sonra, toplantının tutanakları yayınlanır. Onları da okumanızı tavsiye ederim. Çünkü satır aralarından ipuçları çıkabilir.

31 Temmuz 2019 FED Faiz Kararı Piyasaya Nasıl Etki Eder?

31 Temmuz 2019 FED Faiz kararı, Türkiye saatiyle 21.00’da açıklanacak. Fed’in daha önceden verdiği sinyallere göre faiz düşürülecek. Fakat ne kadar düşüreceği konusunda net bir bilgi yok. Piyasalara bakıldığında ise 25 baz puan düşüşün beklendiğini görebiliyoruz. Bu yüzden dolar, 25 baz puana göre düşüşe geçti.

Eğer akşamki kararda Fed faiz kararı, 25 baz puanın üstünde, mesela 50 baz puan şeklinde gelirse dolar daha da düşebilir. Ancak beklenildiği gibi 25 puan düşüş olursa, doların düşüşü devam etmeyebilir hatta yükselebilir. Çünkü zaten piyasa 25 puanlık düşüşü fiyatladı.

Fed kararı neden düşüş yönünde çıkacak? Son zamanlarda Trump’ın açıklamalarında faizlerin düşürülmesine yönelik birçok mesaj var. Bunların yanı sıra Fed yetkilileri tarafından verilen sinyallerde de düşüş yönünde karar çıkacağı kuvvetle muhtemel olarak görülüyor.

Toplantıdan çıkacak kararların bir başka önemi de gelecek Fed toplantısı gündemine ilişkin ipuçları. Eğer bu karardan gelecek toplantıda da faiz indiriminin gündem olacağı sinyalleri çıkarsa dolar fiyatlarında düşüş devam edilebilir.

Fed Faiz Artırırsa Altın Ne Olur?

fed faiz artırırsa altın ne olurFaiz kararı, altın fiyatlarını da yakından etkiler. Ne alakası var diyebilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz ki altın ile dolar genel olarak ters orantılı olarak hareket eder. Yani dolar artarken altın düşer, altın artarken dolar düşer. Dolayısıyla Fed tarafından faiz artırım kararı gelirse, dolar yükseleceği için altın büyük ihtimalle düşecektir. Faiz indirim kararı geldiğinde ise dolar düştüğü için altın artacaktır.

Dolar ile altının ters orantılı olmasının en büyük nedeni, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan ABD’nin doları, Çin’in ise altını kullanmasıdır. Dolayısıyla birbirlerine karşı ekonomi savaşları dolar ve altın üzerinden olmaktadır ve dolar ile altın ters orantılıdır. Altın fiyatları ile ilgili detayları altın fiyatları ne olur yükselir mi düşer mi yazımdan öğrenebilirsiniz.

Sektörün içinden gelmiş bir yatırımcı olarak 2012 yılından beri forex piyasası ile ilgiliyim. Bu blogda sizlere forex ve finansal piyasalar hakkında bilgilendirme sağlamayı amaçlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz